roads with traffic

2023 yılının rengi: “Başak Esintisi”

November 02, 2022

20 yıldır düzenli olarak yılın rengini açıklayan AkzoNobel’in grup şirketi Marshall, 2023 yılının rengini doğadan ilham alan pozitif, parlak bir ton olan “Başak Esintisi” olarak belirledi.  Bu yeni renk doğa ile bir bağ kuran ve doğanın büyüsünü yaşam alanlarına yansıtan “Başak Esintisi” tamamlayıcı dört farklı renk paletiyle de destekleniyor. Marshall renk paletlerini Orman, Doğa, Ekin ve Deniz Paleti olarak isimlendirdi. AkzoNobel’in toz boya markası Interpon ise metalik ve alüminyum yüzeyler için yılın rengine özel sekiz yeni renk paleti hazırladı.

“Renklendir Hayatı” sloganıyla hayatımıza renk katmaya devam eden Marshall’ın çatı şirketi AkzoNobel, uzun bir çalışmanın sonucunda 2023 yılının rengini “Başak Esintisi” olarak seçti.

20 yıldır küresel iç görüleri anın ruh hali ile eşleştirerek yılın rengine dönüştüren AkzoNobel renk uzmanları, 2023 yılının rengini uluslararası tasarım danışmanları ile biraraya gelerek belirledi. Doğadan ilham alan pozitif, parlak bir ton olan ve doğanın büyüsünü yaşam alanlarına taşıyan Başak Esintisi rengi Marshall tarafından dekoratif duvar boyaları için tamamlayıcı dört ayrı renk paletiyle tanıtılıyor.

Bu rengin çevresinde oluşturulan ve Orman, Doğa, Ekin ve Deniz Paleti olarak isimlendirilen dört paletinin her biri ise doğanın ilham verdiği farklı bir hikaye anlatıyor.

Marshall’ın dört renk paletinin her biri, “Başak Esintisi” rengini farklı bir konseptle yorumluyor.

Orman Paleti

Doğa ile bağlantılı hissetmek, sağlığımız için iyidir. Orman manzaralarından ve orman zeminlerinden ilham alan renklere sahip olan Orman paleti, dünyanın bir parçası hissetmemize ve yaşam alanlarında tanıdık, rahatlatıcı bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olur. Ormanlık alanlarda ve ormanlarda bulunan tonlardan ilham alan yatıştırıcı renkleriyle Orman paleti, manzaranın yankısını mekanlara taşır, destekleyici ve onarıcı bir alan yaratır. Ayrıca Marshall Yılın Rengi Başak Esintisi ile birlikte mükemmel bir uyumla sakin ve rahat hissettiren dinamik renk kombinasyonları oluşturur.

 

Doğa Paleti

Doğanın sıra dışı eko sistemlerinden ilham alan doğa paleti çimenlere, kır çiçeklerine, kelebeklere ve arılara ev sahipliği yapan güzel çayırları çağrıştırıyor. Bu paletteki canlı renkler kullanıldıkları mekanlarda oyuncu ve neşe veren zengin, enerji verici bir alan yaratır. Doğa Paleti tonları cesur tasarımlar oluşturmak ve evlere kişilik katmak için ideal. Geometrik şekillerle yaratıcı olup, bölünmüş duvarlarla dramatik bir kontrast yaratmak ya da akıllı renk bloklarıyla bir odadaki odak noktalarını vurgulamak mümkün.

 

Ekin Paleti

Bu paletin renkleri, etrafımızda gördüğümüz doğal kaynakların ve tasarımların zenginliğini ve yaratıcı potansiyelini yansıtıyor. Kurutulmuş otların ve hasat edilmiş mahsullerin sıcak tonlarından ilham alan bu tonlar, yaşam alanlarına zengin bir doğal renk getiriyor. Çiçekçilik dünyasında, kuru çiçekler 'sonsuz' olarak bilinir ve bu tonlar da zamansız bir his verir. Bir mekana sıcaklık ve derinlik getirmek için mükemmel olan bu tonlar, tek başlarına ya da birbirleriyle veya Marshall Yılın Rengi, Başak Esintisi ile birlikte kullanıldığında mükemmel bir uyum sergiler.

 

Deniz Paleti

Gelgitlerden, dalgalardan ve dünyanın doğal ritimlerinden ilham alan Deniz paleti, süreklilik ve denge hissi yaratmaya yardımcı olur. Deniz kıyısından ilham alan yumuşak, akıcı tonlardan oluşan - kabuk pembesi, çakıl grisi, deniz mavisi gibi tonlara sahip Deniz paleti, Marshall Yılın Rengi Başak Esintisi ile birlikte kullanıldığında, denge duygusu olan bir alan yaratmak için ideal.

Açık ve koyu tonların bir karışımı olan Deniz paleti, boya efektleri ve renk engelleme ile denemeler için sonsuz bir potansiyel sunuyor ve özellikle sıcak deniz kıyısı tonları olarak az doğal ışık alan odalarda mükemmel sonuç yaratıyor.

 

“Başak Esintisi” toz boyada ise sekiz ayrı renk paletiyle yorumlanıyor

AkzoNobel’in toz boya markası Interpon ise metalik ve alüminyum yüzeyler için yılın rengine özel sekiz yeni renk paleti hazırladı. Farklı yöntemlerle uygulanan toz boyadaki bu parlak ton,  yaşam alanlarında doğayla daha çok bağlantı kurmayı sağlıyor.

AkzoNobel, her sene Yılın Rengini titiz bir küresel araştırma sonucunda belirliyor. Öncelikle uluslararası uzman tasarımcılar önümüzdeki birkaç yıl boyunca yaşam tarzımızı nelerin etkileyeceği hakkında iç görülerini paylaşıyor. Dünyanın ne yöne doğru ilerlediğini saptamaya yarayan bu çalışma sonunda anın ruh haline uyan bir renk, yılın rengi olarak belirleniyor. Küresel gündemin ilk sırasında doğal dünyanın yer aldığı ve doğanın kendisinin dönüştürücü gücünden yola çıkılarak belirlenen Başak Esintisi doğa ile bir bağ sunan parlak bir doğal ton.


AkzoNobel hakkında:

Dünyanın en büyük boya ve kaplama üreticilerinden olan AkzoNobel, yaygın kullanım alanları ile yenilikçi ürünler sunuyor. Dulux, Cuprinol, Sikkens, International, Awlgrip ve Interpon gibi küresel çapta birçok markayı bünyesinde barındıran AkzoNobel’in 150’den fazla ülkede ofisi bulunuyor. Aynı zamanda People, Planet, Paint yaklaşımıyla gelecek nesilleri korumaya yönelik birçok çalışma yürütüyor.

Sektörün küresel lideri olma yolunda ilerleyen AkzoNobel, Türkiye’de ise inşaat boyaları, toz boyalar, oto tamir boyaları, ahşap boyaları, bobin boyaları, gemi ve yat boyaları alanlarında Awlgrip, Cuprinol, International, Interpon, Marshall, Resicoat, Sikkens ve Akripol markaları ile faaliyet gösteriyor.

Daha fazla bilgi için

Tutku Konuk Altındal, Güney ve Doğu Avrupa İletişim Müdürü

Fetching the data, please wait...