Akzonobel Amsterdam

AkzoNobel üçüncü çeyrekte %6 gelir artışı sağladı

October 20, 2021

Ham madde fiyatlarındaki dalgalanmaların hayata geçirilen fiyatlama inisiyatifleri ile 2021 sonuna kadar telafi edilmesi planlanıyor

çeyrek 2021 Önemli Noktalar

  • Fiyatlar 3. çeyrek 2020’ye kıyasla %9 yükseldi. Gelirler %6 arttı (sabit döviz kuru ile 3. çeyrek 2019’a* kıyasla %5 artış1)
  • Ham madde ve diğer değişken maliyetler 3. çeyrek 2020’ye kıyasla 278 milyon Euro arttı
  • Düzeltilmiş faaliyet karı2 241 milyon Euro’ya düştü (2020: 353 milyon Euro), Satış Kazancı3 %10,0 (2020: %15,5) düzeyinde
  • 1 milyar Euro tutarındaki hisse senedi geri alımı 27 Nisan 2021’de başladı; 3. çeyrek 2021’in sonu itibariyle 557 milyon Euroluk kısmı tamamlandı
  • Değer zincirinin tamamında 2030 yılına kadar %50 karbon azaltmaya (referans yıl 2018) yönelik Bilime Dayalı Hedefler inisiyatifi tarafından teyit edilen hedefe ulaşmayı taahhüt eden ilk boya ve astar şirketi


*2019 rakamları, 2020’deki COVID-19 etkisi ışığında uygun bir kıyaslama yapılabilmesi için bu bültene dahil edilmiştir.


AkzoNobel CEO’su Thierry Vanlancker 3. çeyrek sonuçlarını değerlendirerek şunları söyledi:

“Öngörüldüğü şekilde, üçüncü çeyrekte ham madde maliyetlerinin ulaştığı olağanüstü düzeyler ve tedarik zincirindeki aksamalar işimizi de etkiledi. Tedarikteki kısıtlamalara ve bunun sonucunda üretimde yaşanan gecikmelere rağmen, gelirlerimizde %6’lık artış sağlamayı başardık. Üçüncü çeyrek sonu itibariyle işletme oranında görülen %10’luk artışın da gözler önüne serdiği gibi, ekibimizin kendi fiyatlamamız konusundaki odağı ile büyük gurur duyuyorum. Fiyatlama konusundaki aksiyonlarımız ile ham madde enflasyonunu yıl sonuna kadar telafi etme yolunda ilerliyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu çalkantıların 2022 yılında da bizimle olması muhtemel. Bununla birlikte, Büyü & Yap hedefimize uzanan güçlü bir patika oluşturmuş bulunuyoruz ve 2023 yılı için 2 milyar Euroluk FVAÖK hedefine olan güvenimizi koruyoruz.”

3Ç 2020

2.276

Q3 2021

2.410

△%

%6

Δ% CC1

%6

3Ç 2020

326

Q3 2021

226

△%

(%31)

Δ% CC1
3Ç 2020

353

Q3 2021

241

△%

(%32)

Δ% CC1
3Ç 2020

%15,5

Q3 2021

%10

△%
Δ% CC1

En son önemli gelişmeler

Yılın rengi Sonsuz Gökyüzü oldu

2022 Yılın Rengi olarak mavinin canlı ve açık bir tonunu seçildi. Nefes kesici renklerden oluşan koleksiyon, hava-uzay, otomotiv ve tüketici elektroniği pazarlarında iç tasarım ve yüzeylere ilham verecek şekilde tasarlandı.  Yapılan trend araştırmasına göre, insanların bugün en çok ihtiyaç duyduğu şey taze hava alabilmek. Bu tema, ColorSurfaces E17 astar koleksiyonunda da gözler önüne serilen son derece çok yönlü bir renk olan Sonsuz Gökyüzü’nde yansıma buldu.

“Let’s Colour” yeni zirvelere ulaştı

En son “Let’s Colour” projelerinden biri Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki nefes kesen Pão de Açúcar teleferiği oldu. Ziyaretçileri Kesmeşeker Dağı’nın tepesine taşımakta kullanılan üç teleferik istasyonu, renkli bitki ve hayvan resimleri ile donatıldı. Sanatçı Bruno Big, istasyonlardaki yüzeylere hayat vermek için Coral markalı boyalarından 540 litre kullandı. Tasarımlar, etraftaki manzaranın inanılmaz biyoçeşitliliğinin resmedilmesine yardımcı oluyor ve çevre bilincini arttırmanın önemini yansıtıyor.

SBTi karbon azaltma hedefini onay

Bilime dayalı sürdürülebilirlik hedefleri belirleme taahhüdünün Bilime Dayalı Hedefler inisiyatifi (SBTi) tarafından da resmen onaylanması ile AkzoNobel bu desteği almaya hak kazanan ilk boya ve astar şirketi oldu. Aynı zamanda, tüm değer zincirinin genelinde karbon azaltma hedefini de yeniden beyan ederek bu hedefi 2030 yılına kadar %50’ye yükseltti. (referans yıl 2018). Böylece, söz konusu hedef, kendi operasyonlarındaki karbon azaltma hedefi ile aynı seviyeye getirilmiş oluyor.

Mercedes-Benz ile Çin ve Endonezya’daki ortaklık uzatıldı

Mercedes-Benz ile ortaklık anlaşması dört yıl daha uzatıldı. Bu, şirketin Çin’de taşıt tamir boyası ürün ve servislerinde tavsiye edilen tedarikçi ve Endonezya’da tercih edilen ortak olmaya devam edeceği anlamına geliyor. Anlaşma, AkzoNobel’in Premium Sikkens markası tarafından sağlanan ürün çeşitleri ve hizmetlerin kapsamlı test ve analizlerden geçirilmesinin ardından teyit edildi.

Paint the Future iş birliği fırsatı dört Çinli genç ve yenilikçi şirketin oldu

Dört genç ve yenilikçi şirket, yakınlarda gerçekleştirilen Paint the Future China genç yenilikçi şirket yarışmasını kazanmalarının ardından yenilikçi çözümleri konusunda AkzoNobel ile iş birliği yapmaya davet edildiler. Duyuru, 17 finalistin, boya ve astar sektörünün sınırlarını zorlama potansiyeline sahip iş birliği fırsatları hakkında yüz yüze tartışmalar için 30 AkzoNobel uzmanı ile bir araya getirildiği iki günlük hızlandırıcı etkinliğinin sonunda yapıldı.

Dell Technologies’den Tüketici Elektroniği iş koluna ödül

Tüketici Elektroniği iş kolu, Dell tarafından, çözücü bazlıdan su bazlı teknolojiye uzanan yolculuklarında kendilerine yaptığı yardımlar için ödüllendirildi. AkzoNobel, Dell’e cihazlarında kullanılan çeşitli plastik ve metal alt katmanlar için dayanıklı, su bazlı baz kat boya ve şeffaf kaplama teknolojileri sağlıyor. En son teknolojiye sahip düşük uçucu organik bileşenli formül, ideal çevre dostu alternatif olarak öne çıkıyor.

Görünüm:

AkzoNobel, en azından ilgili pazarları ile aynı orantıda büyümeyi hedeflemektedir. 2022’nin ortasına kadar devam etmesi beklenen ciddi ham madde enflasyonu ve tedarik sıkıntıları ile trendler, bölgeye ve segmente göre değişiklik göstermektedir. 2021-2023 döneminde, satış kazancında 50 baz puanlık bir yıllık ortalama artış sağlamak üzere, marj yönetimi ve maliyet disiplini programları yürütülmektedir. Şirket, 2023 için Büyü & Yap stratejisi doğrultusunda 2 milyar Euroluk FVAÖK hedefine güvenmektedir. AkzoNobel, net borç/FVAÖK’ün 1 ila 2 katı bir kaldıraç oranını hedeflemekte ve güçlü yatırım yapılabilir seviyede kredi notunu korumakta kararlılığını sürdürmektedir.

2021 üçüncü çeyrek raporu, https://akzo.no/Q32021-results adresinden görüntülenebilir ve indirilebilir.

1 Sabit döviz kuru hesapları, döviz kurlarındaki değişikliklerin etkisini dışarıda bırakır

2 Düzeltilmiş faaliyet kârı = tanımlanmış kalemler hariç faaliyet kârı

3 Satış kazancı (ROS), düzeltilmiş faaliyet kârının gelire yüzdesidir; Birlikte kazanmak: 20’ye kadar 15 stratejisi ile açıklanmakta olan dağıtılmamış maliyetler hariç ROS, artık açıklanmamaktadır

Bu basın bülteni, çeyrekten önemli gelişmeleri içermektedir. Basın bülteninin, AkzoNobel 3Ç 2021 Raporu’nun tamamı ile birlikte okunmasını tavsiye ederiz. 3Ç 2021 Raporu, IAS34 kısaltılmış konsolide mali tablolarında aralarında bulunduğu ek bilgiler içermektedir.

ROS, düzeltilmiş OPI ve düzeltilmiş EPS, Alternatif Performans Ölçümleridir (APM’ler). AkzoNobel, şirketin temelindeki gelişmelerin raporlanması konusunda ek bilgi sağlamak üzere IFRS ölçümlerinde APM ayarlamaları kullanmaktadır. Alternatif performans ölçümlerinin en doğrudan karşılaştırılabilir IFRS ölçümleri ile uzlaştırılması, AkzoNobel 2Ç 2021 Raporu’nda bulunabilir.

Bu, Avrupa Piyasa Bozucu Eylemler Düzenlemesi’nin (596/2014) 17. maddesinin 1. paragrafı uyarınca, Akzo Nobel N.V. tarafından yapılan bir resmi duyurudur.

Daha fazla bilgi için

Tutku Konuk Altındal, Güney ve Doğu Avrupa İletişim Müdürü

Veriler alınıyor, lütfen bekleyin...