AkzoNobel Amsterdam
Informacja prasowa

AkzoNobel wspiera sztukę – wystawa dzieł Pabla Picassa w Muzeum Narodowym w Warszawie

12 października 2023 r.

(AKZA; AKZOY)

12 października br. w Muzeum Narodowym w Warszawie nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy dzieł Pabla Picassa zatytułowanej „Picasso”. Jest to kolejne wydarzenie zorganizowane przez tę instytucję kultury powstałe przy współpracy z międzynarodową firmą AkzoNobel, która przekazała na rzecz muzeum profesjonalną farbę, podkreślającą piękno i niepowtarzalność twórczości hiszpańskiego artysty. Wystawa czasowa będzie otwarta dla zwiedzających do stycznia 2024 roku.


Pablo Picasso (1881-1973), hiszpański malarz, grafik, rzeźbiarz, a także twórca ceramiki, do dzisiaj jest uznawany za geniusza w świecie sztuki. Swoją przygodę z nią rozpoczął bardzo wcześnie, jeszcze przed 20. rokiem życia stworzył swoje pierwsze obrazy, które w latach późniejszych mógł podziwiać cały świat.

Podczas wystawy czasowej, która będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Warszawie, zostaną zaprezentowane dzieła Pabla Picassa, będące ukoronowaniem 50 lat jego twórczości. Odwiedzający muzeum będą mieli sposobność przyjrzenia się z bliska rycinom, ceramice oraz ilustracjom książkowym.

Twórczość artysty została ujęta w czterech sekcjach – od koncepcji piękna, przez postacie mitologiczne, takie jak figury centaurów czy faunów, po wybór ceramiki.. Ostatnim etapem wystawy jest część poświęcona polonikom (przedmiot czy dokument piśmienniczy tematycznie związany z Polską), które w większości  zostały przekazane muzeum osobiście przez artystę. Odwiedzający Muzeum Narodowe zyskają również niepowtarzalną okazję, by na własne oczy zobaczyć największą kolekcję prac Picassa, która została zgromadzona w Polsce za sprawą tej właśnie instytucji kultury.

Wystawa „Picasso” stała się przyczynkiem do kolejnej już współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z firmą AkzoNobel, która ponownie zaangażowała się w promocję sztuki w Polsce. Producent farb i powłok przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie 230 litrów farby Dulux Professional REZISTO 1 GŁĘBOKI MAT w kolorach: białym, szarym oraz nowości -  Kolorze Roku 2024, Glamour Pink. Dulux Professional REZISTO 1 GŁĘBOKI MAT to produkt premium, ekstremalnie odporny na tłuste plamy i szorowanie, a także  antyrefleksyjny, czyli niwelujący niedoskonałości ścian. Przekazane farby zostały wykorzystane do pomalowania całej powierzchni ścian w ramach wystawy dzieł Picassa, w tym odcień Glamour Pink stanowi ok. 70 proc.

Kolor Roku 2024 został oficjalnie zaprezentowany 12. września br. Zainspirowany miękkimi piórami i wieczornymi chmurami, pozwala kreować spokojne i przyjazne przestrzenie w często szybkim i stresującym życiu ludzi.

„Kolor Roku 2024 Dulux – Glamour Pink - podkreślił intymność szkiców Picassa. Dodatkowym wyzwaniem było wyeksponowanie wielu odcieni papieru oraz malowanej ceramiki. Wybrany kolor w sąsiedztwie obiektów wydaje się dopasowywać do nich temperaturą i jednocześnie wyrównuje różne wybarwienia” – zauważa mgr Zuzanna Łąpieś, wykładowczyni akademicka w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi Pracownię Technik Prezentacyjnych w Katedrze Podstaw Projektowania. Współpracowała m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest ona ponadto rysownikiem, projektantką produktu i grafiki użytkowej.

„Jesteśmy zaszczyceni tym, że ponownie możemy zaangażować się we współpracę z Muzeum Narodowym w Warszawie. Umożliwiło to przygotowanie wnętrza przy użyciu Koloru Roku 2024, w taki sposób, by jak najlepiej i najpełniej zaprezentować zgromadzone specjalnie na tę okazję dzieła wybitnego artysty, jakim jest Pablo Picasso. Niezmiernie cieszy nas fakt, że nasze produkty nie tylko wpisują się w zamysł muzeum, ale także znajdują one uznanie w oczach osób związanych bezpośrednio ze sztuką. Wystawa ta jest swego rodzaju potwierdzeniem dotyczącym wysokiej jakości oferowanych przez nas farb” -  mówi Kathryn Ledson, Dyrektor Zarządzająca na Europę Środkową i Północną, AkzoNobel.

Nie jest to pierwsza współpraca AkzoNobel z Muzeum Narodowym w Warszawie. W ostatnim czasie firma wspierała, m.in. wystawy: „Bez gorsetu. Camille Claudel i Polskie Rzeźbiarki XIX wieku”, „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022” czy też „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910”.  

Wystawa czasowa dzieł Pabla Picassa powstała we współpracy z Museo Casa Natal Picasso w Maladze oraz Ambasadą Hiszpanii w Polsce. Będzie ona udostępniona dla zwiedzających do stycznia 2024 roku.

O AkzoNobel 

Dostarczamy zrównoważone i innowacyjne farby i powłoki, na których coraz częściej polegają nasi klienci, społeczności i środowisko. Nasze światowej klasy portfolio marek – w tym Dulux, International, Sikkens i Interpon – cieszy się zaufaniem klientów na całym świecie. Jesteśmy aktywni w ponad 150 krajach i postawiliśmy sobie za cel zostanie światowym liderem branży. Tego można oczekiwać od pionierskiej firmy produkującej farby, która jest zaangażowana w realizację celów naukowych i podejmuje rzeczywiste działania, aby sprostać globalnym wyzwaniom i chronić przyszłe pokolenia.

Więcej informacji

Marcin Kłódkiewicz, Communication Manager Poland & Baltics

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...