Informacja prasowa

Kolory ukochane przez ludzi – co króluje we wnętrzach?

04.04.2023

(AKZA; AKZOY)

Na popularność określonego koloru mają wpływ głównie trendy społeczne, projektowe czy konsumenckie, które pojawiają się na całym świecie. W tym roku obchodzone jest 20-lecie ColourFutures, bowiem każdy rok przynosi ze sobą coś nowego. Podobnie dzieje się w architekturze wnętrz, co odzwierciedla się nie tylko w stylistyce pomieszczeń, ale i ich kolorystyce. W jakim kierunku zmierzają ostatnio trendy? Czy da się wyróżnić jakąś stałą w trendach kolorystycznych?

Nie jest łatwo przewidzieć to, co zadzieje się w przyszłości, nawet tej niedalekiej. Kolor danego roku, czyli kolorystyka, która będzie królować w stylistyce wnętrz czy architekturze, w pewnym sensie zawsze odzwierciedla nastroje, które panują w społeczeństwie. Jest odpowiedzią na to, czego ludzie potrzebują i co wywołuje w nich poczucie uspokojenia, ale także bezpieczeństwa, czy wręcz odwrotnie – co ich nastraja pozytywnie, pobudza do działania. W ostatnich czasach widać wyraźny zwrot w kierunku czterech żywiołów, czyli ziemi, wody, powietrza oraz ognia.

 

Żywioły – najpopularniejsze w stylistyce wnętrz

W ciągu ostatnich 20 lat nastąpiła duża zmiana w postrzeganiu barw. Można bowiem było zaobserwować zwrócenie się w stronę kolorów naturalnych. To one przeżywają obecnie swój renesans. Barwy, takie jak beże, pudrowy róż czy różne odcienie szarości można już zaobserwować
w aranżacjach i architekturze od pewnego czasu.

W ostatnich latach ludzie poszukują harmonii, spokoju i bezpieczeństwa. Świat zewnętrzny w coraz większym stopniu przypomina wyścig szczurów. Szybkość i wysoki poziom stresu nie sprzyjają zdrowiu, wręcz przeciwnie. Może więc dlatego szukamy oparcia we własnych czterech ścianach. Kolor Roku wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, daje to, czego brak ludziom, czyli balans, spokój
i poczucie bezpieczeństwa.


Kolory Roku AkzoNobel

Każdego roku, od 2004 roku, AkzoNobel ogłasza Kolor Roku. W tym roku firma obchodzi 20-lecie ColourFutures. Wykorzystanie globalnych spostrzeżeń i wiedzy ekspertów ds. kolorów z Global Aesthetic Center pozwala ukazać zmieniające się nastroje epoki. Każdy z Kolorów Roku odzwierciadla potrzeby ludzi, a także opowiada pewną historię.

Każdego roku Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel gromadzi międzynarodową grupę ekspertów, którzy zajmują się wzornictwem oraz trendami. To oni właśnie starają się przewidzieć, jaki kolor urzeknie ludzi w następnym roku. Prognozowanie trendów kolorystycznych to nic innego jak ColourFutures. I tak kolory przechodziły od Balansu, poprzez Witalność, a kończąc w 2023 roku na Cudownym Beżu. Pytanie, co przyniesie rok 2024…

Dwudziestolecie ColourFutures™ to dobra okazja do tego, by zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebują ludzie na całym globie. 

 


 

O AkzoNobel

Dostarczamy zrównoważone i innowacyjne farby i powłoki, na których coraz częściej polegają nasi klienci, społeczności i środowisko. Dlatego wszystko, co robimy, zaczyna się od ludzi. Planeta. Farba. Nasze światowej klasy portfolio marek – w tym Dulux, International, Sikkens i Interpon – cieszy się zaufaniem klientów na całym świecie. Jesteśmy aktywni w ponad 150 krajach i postawiliśmy sobie za cel zostanie światowym liderem branży. Tego można oczekiwać od pionierskiej firmy produkującej farby, która jest zaangażowana w realizację celów naukowych i podejmuje rzeczywiste działania, aby sprostać globalnym wyzwaniom i chronić przyszłe pokolenia.

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Podlaska
e-mail: magdalena.podlaska@pankowalski.com.pl
tel.: 691 731 091

Lena Pytkowska
e-mail: lena.pytkowska@pankowalski.com.pl
tel.: 531 581 222

Więcej informacji

Marcin Kłódkiewicz, Communication Manager Poland & Baltics

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...