Informacja prasowa

Projekt SZKOŁA– odpowiedź marki Sikkens na potrzeby rynku

25 kwietnia 2023

(AKZA; AKZOY)

Rynek pracy zmienia się za każdym razem, gdy nadpływa nowa generacja. Obecnie ścierają się ze sobą generacja X, Y, Z, milenialsi i baby boomers Zmiana wynika nie tylko z demografii -mniej kandydatów, więcej nowych miejsc pracy- ale też z nowej mentalności pokolenia Z. Przed takim wyzwaniem stanęła także branża lakiernicza. 

Analizując wyniki badań instytucji zajmujących się określeniem zapotrzebowania na poszczególne zawody oraz regularnie śledząc zmiany w systemie szkolnictwa , można stwierdzić, że zawód lakiernika samochodowego stał się zawodem deficytowym. Niekorzystne wskaźniki demograficzne ,a także mentalność zawodowa nowego pokolenia, stanowią duży znak zapytania, co do przyszłości na rynku pracy, zwłaszcza w zawodach specjalistycznych. 

Marka Sikkens firmy Akzo Nobel Car Refinishes Polska , od kilkunastu lat wspiera działania promujące zawód lakiernika samochodowego, a także uczestniczy w pozyskaniu nowych pracowników produkcyjnych.


“Pierwsze działania wspierające edukację w tym kierunku rozpoczęliśmy w 2009 roku realizując unijny projekt Podnoszenie kwalifikacji pracowników lakierni , dzięki któremu wyposażyliśmy w wiedzę i najnowszą technologię zgodną z emisją lotnych związków organicznych prawie 2000 pracowników produkcyjnych.. W 2012 roku we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych nr 3, im. J. Paderewskiego, w Warszawie rozpoczęliśmy realizację projektu Dobry start – chwyć kolory jutr", a zwieńczeniem trzyletniej współpracy był konkurs Top Gun Junior, który swój finał miał w  2015 roku. Finaliści bez problemu znaleźli zatrudnienie u naszych partnerów biznesowych, którzy docenili poziom wiedzy i umiejętności absolwentów programu – mówi Waldemar Dolny, Sales Manager VR Poland. Nie zwolniliśmy tempa, a wręcz przeciwnie, sukcesy absolwentów wspieranych przez AkzoNobel Car Refinishes Polska projektów oraz zaangażowanie naszych Partnerów Biznesowych dają nam niepowtarzalną siłę do ciągłego rozwoju i angażowanie kolejnych placówek edukacyjnych w tym szczytnym celu. Razem tworzymy przyszłość i dajemy możliwość rozwoju w bezpiecznych przestrzeniach serwisów blacharsko-lakierniczych. – dodaje Waldemar Dolny. 

Projekt jest skierowany do uczniów, którzy są zainteresowani lakiernictwem i pracą w tym zawodzie. Jest to ważny i potrzebny kierunek, bezpieczny,  rozwojowy i opłacalny w dalszej perspektywie. Autorski program marki Sikkens, Projekt SZKOŁA, został przygotowany przez specjalistów z działu technicznego AkzoNobel, a jego założenia obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. Kładąc nacisk na Bezpieczeństwo i Higienę Pracy, firma zaopatruje uczestników projektu w niezbędną odzież ochronną, a także akcesoria chroniące układ oddechowy, oczy oraz skórę.  

Firma AkzoNobel nie tylko jest pomysłodawcą, ale również wyposaża szkoły w odpowiedni sprzęt, m.in.: mieszalnik, spektrofotometr, wagę, komputer, lampę UV oraz gwarantuje wysokiej jakości materiały lakiernicze marki Sikkens. 

Projekt SZKOŁA, który jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, pokazuje, że młodzi ludzie chętnie rozwijają swoje umiejętności, są otwarci również na nowe branże i ścieżki kariery. Z doświadczeń prowadzących program wynika, że uczniowie szkół zawodowych i techników coraz chętniej zgłaszają swoją chęć udziału w tego typu projektach, a wybierając swoją przyszłość zawodową szukają szkół, które współpracują z liderami w danej branży, by od samego początku móc doświadczać i praktykować w otoczeniu, które najbardziej zbliżone jest do rzeczywistego środowiska zawodu, w którym chcą w przyszłości pracować.

Projekt SZKOŁA – promocja zawodu i nowych możliwości kształcenia

Ostatnie lata pokazały, że wsparcie szkół i promowanie zawodu wśród młodzieży to właściwy kierunek, który przynosi zamierzone efekty. Warto w tym miejscu zauważyć, że aż 30 proc. uczestników szkolenia trafiło na rynek pracy bądź też znalazło zatrudnienie w serwisie blacharsko -lakierniczym.  

Rok 2023 będzie wyjątkowy dla tego wydarzenia, bowiem weźmie w nim udział kilka szkół zawodowych, między innymi w Łodzi, Warszawie i Poznaniu.
 

Pokolenie Z na rynku pracy

Pokolenie Z ma inne podejście do rynku pracy. Z badań wynika, że ponad połowa badanych osób
z pokolenia Z, chce założyć własną firmę. Większość, bo aż 86 proc., ma już gotowe CV. Coraz mniej zetek chce pracować w korporacjach, tego typu rozwiązanie staje się mniej pożądane.

Projekt  SZKOŁA jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla uczniów szkół zawodowych i technikum. Pozwala nie tylko na zdobycie niezbędnej teorii, ale również zapewnia wiedzę praktyczną, która jest niezbędna
w obecnych czasach. Przede wszystkim sprawia bowiem, że absolwenci kursu stają się bardziej pożądani na rynku pracy z uwagi na swoje praktyczne umiejętności. Nieocenioną wartością tego programu jest gwarancja udziału uczniów w praktykach i /lub stażach bezpośrednio u partnerów z którymi współpracuje AkzoNobel. Każdy z uczestników po ukończeniu nauki otrzymuje certfikat od marki Sikkens, który potwierdza wysoką jakość i profesjonalizm. 

Dowiedz się więcej: www.sikkensvr.com/pl/projektszkola
 

O AkzoNobel

Dostarczamy zrównoważone i innowacyjne farby i powłoki, na których coraz częściej polegają nasi klienci, społeczności i środowisko. Nasze światowej klasy portfolio marek – w tym Dulux, International, Sikkens i Interpon – cieszy się zaufaniem klientów na całym świecie. Jesteśmy aktywni w ponad 150 krajach i postawiliśmy sobie za cel zostanie światowym liderem branży. Tego można oczekiwać od pionierskiej firmy produkującej farby, która jest zaangażowana w realizację celów naukowych i podejmuje rzeczywiste działania, aby sprostać globalnym wyzwaniom i chronić przyszłe pokolenia.

Więcej informacji

Marcin Kłódkiewicz, Communication Manager Poland & Baltics

Fetching the data, please wait...