Komunikat prasowy

AkzoNobel osiąga dobre wyniki w I kwartale dzięki redukcji kosztów i polityce cenowej

23. kwietnia 2025 r.

Akzo Nobel N.V. (AKZA; AKZOY) publikuje wyniki za Q1 2025

Najważniejsze informacje Q1 2025 (w porównaniu z Q1 2024)

  • Sprzedaż w ujęciu organicznym na stabilnym poziomie; spadek przychodów o 1%.
  • Skorygowany zysk EBITDA: 357 mln euro (skorygowana marża EBITDA: 13,7%), bez zmian kursów walut.
  • Działania zwiększające efektywność realizowane szybciej niż planowano.
  • Wyższe ceny i skuteczna redukcja kosztów zrekompensowały niższe wolumeny i inflację.
  • Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej: minus 112 mln euro (2024: minus 170 mln euro).

 

Dyrektor generalny AkzoNobel, Greg Poux-Guillaume, skomentował:

"Pierwszy kwartał 2025 roku zrealizowaliśmy z lepszym rezultatem niż oczekiwano – z pozytywnym efektem cenowym i znaczną redukcją kosztów. Podjęte działania, zwiększające efektywność, przynoszą rezultaty, pozwalając nam zrównoważyć spowolnienie na rynkach i utrzymującą się inflację. A to dopiero początek,  kontynuujemy usprawnianie naszego modelu operacyjnego, struktury organizacyjnej i i ślad węglowy.

Mimo zmienności makroekonomicznej, napędzanej przez amerykańskie cła, nasza strategia, opierająca się na produkcji lokalnej dla lokalnych potrzeb oraz de-riskingu w procesach zaopatrzenia, nadal skutecznie chroni nas przed bezpośrednim wpływem na naszą strukturę kosztów oraz zdolność do realizacji zobowiązań.  Spodziewamy się jednak, że pośredni wpływ na  działalność firmy będzie wynikać z bardziej ostrożnego popytu ze strony klientów, w związku z spowolnieniem wzrostu gospodarczego w skali globalnej. To dodatkowy powód, by skoncentrować się na działaniach wewnętrznych, które pozwolą nam zrealizować naszą prognozę na cały rok i wzmocnić pozycję AkzoNobel.”

Q1 2024

2 640

Q1 2025

2 613

Δ%

(1%)

Δ% organic

-%

Q1 2024

261

Q1 2025

192

Δ%
Δ% organic
Q1 2024

363

Q1 2025

357

Δ%

(2%)

Δ% organic
Q1 2024

13,8%

Q1 2025

13,7%

Δ%
Δ% organic

Perspektywy na rok 2025

Ze względu na utrzymującą się niepewność rynkową i przy założeniu stabilnych kursów walut, AkzoNobel zamierza osiągnąć skorygowany zysk EBITDA na poziomie powyżej  1,55 mld euro w 2025 r.

W perspektywie średnioterminowej AkzoNobel chce zwiększyć rentowność, aby osiągnąć skorygowaną marżę EBITDA większą niż 16% i zwrot z inwestycji - około 16-19% -w oparciu o wzrost organiczny
i doskonałość przemysłową.

Spółka dąży do osiągnięcia dźwigni finansowej poniżej 2,5-krotności długu netto/skorygowanej EBITDA do końca 2025 r. i około 2-krotności w perspektywie średnioterminowej, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym.


 

Informacje o komunikacie prasowym

Niniejsza informacja prasowa zawiera najważniejsze informacje za ten kwartał. Zalecamy zapoznanie się z komunikatem prasowym w połączeniu z pełnym raportem kwartalnym. Raport kwartalny zawiera dodatkowe informacje, w tym skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone według IAS34. Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało omówione i zatwierdzone przez Zarząd i Radę Nadzorczą. Niniejsze skrócone sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji. Wszystkie dane liczbowe zawarte w niniejszym komunikacie prasowym oraz w raporcie kwartalnym AkzoNobel nie są zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości opierają się na wolumenach organicznych i stałych kursach walut oraz zakładają brak istotnych zakłóceń na rynku. Prosimy o zapoznanie się z oświadczeniem w sprawie "bezpiecznej przystani" w pełnym sprawozdaniu kwartalnym.                                                             

Raport za pierwszy kwartał można przeglądać i pobrać pod adresem https://akzo.no/Q1-2025-results

Sprzedaż organiczna, skorygowana EBITDA i skorygowana marża EBITDA (%) są alternatywnymi wskaźnikami wyników (APM). AkzoNobel wykorzystuje korekty APM dostosowujące je do wymogów MSSF w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat poszczególnych zjawisk biznesowych. Uzgodnienia alternatywnych wskaźników wyników z najbardziej bezpośrednio porównywalnymi wskaźnikami MSSF można znaleźć w raporcie kwartalnym.

Niniejszy komunikat stanowi publiczne ogłoszenie AkzoNobel N.V. zgodnie z punktem 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku europejskim (596/2014).

Sprzedaż organiczna, skorygowana EBITDA i skorygowana marża EBITDA (%) są alternatywnymi wskaźnikami wyników (APM). AkzoNobel wykorzystuje korekty APM dostosowujące je do wymogów MSSF w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat poszczególnych zjawisk biznesowych. Uzgodnienia alternatywnych wskaźników wyników z najbardziej bezpośrednio porównywalnymi wskaźnikami MSSF można znaleźć w raporcie kwartalnym.

Niniejszy komunikat stanowi publiczne ogłoszenie AkzoNobel N.V. zgodnie z punktem 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku europejskim (596/2014).


 

O firmie AkzoNobel

Od 1792 roku dostarczamy innowacyjne farby i powłoki, które nadają kolory życiu ludzi i pomagają chronić to, co najważniejsze. Nasze światowej klasy portfolio marek, takich jak: Dulux, International, Sikkens i Interpon, cieszy się zaufaniem klientów w ponad 150 krajach, w których jesteśmy obecni. Wykorzystujemy naszą wiedzę, aby wspierać i ulepszać otaczający świat, gdyż wierzymy, że każda powierzchnia, którą możemy pokryć, otwiera szansę na barwniejsze życie. Jako pionier w swojej branży, producent farb z ogromną tradycją, chcemy dostarczać jeszcze więcej zrównoważonych rozwiązań, przy zachowaniu tego, co oferujemy najlepszego dziś i jednoczesne tworzenie lepszego jutra. Pomalujmy razem przyszłość.


 

Oświadczenie o przestrzeganiu zasad programu „Bezpiecznej przystani” 

Niniejszy komunikat prasowy zawiera oświadczenia, które dotyczą takich kluczowych kwestii, jak strategia rozwoju AkzoNobel, przyszłe wyniki finansowe, pozycja rynkowa, rozwój produktów, produkty w fazie planowania oraz zatwierdzanie produktów. Takie oświadczenia powinny być szczegółowo rozważone. Należy również pamiętać o tym, że ze względu na wiele czynników, wyniki prognozowane i rzeczywiste mogą znacząco różnić się od owych oświadczeń. Do czynników tych należą między innymi wahania cen, wahania kursów walut, zmiany w kosztach surowców
i kosztach pracy, koszty programów emerytalnych, ryzyko fizyczne i środowiskowe, kwestie prawne oraz działania legislacyjne, podatkowe i inne działania regulacyjne. Przedstawione stanowiska konkurencyjne opierają się na szacunkach zarządu popartych informacjami udostępnionymi przez wyspecjalizowane agencje zewnętrzne. Bardziej szczegółowe omówienie czynników ryzyka wpływających na naszą działalność przedstawiono
w naszym najnowszym sprawozdaniu rocznym, dostępnym na naszej stronie Internetowej:  www.akzonobel.com

Więcej informacji

Marcin Kłódkiewicz, Communication Manager Poland & Baltics

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...