Informacja prasowa

AkzoNobel zwiększa przychody o 6% w III kwartale 2021

October 21, 2021

AkzoNobel przedstawia wyniki za III kwartał 2021

Najważniejsze kwestie:

  • Ceny wzrosły o 9% w porównaniu z III kwartałem 2020. Przychód wyższy o 6% (i wyższy o 5% w porównaniu do III kwartału 2019*, po stałych kursach walut1)
  • Ceny surowców oraz inne koszty operacyjne wzrosły o 278 mln EUR w porównaniu z III kwartałem 2020
  • Skorygowany zysk operacyjny na poziomie 241 mln (2020: 353 mln EUR), ROS (zwrot ze sprzedaży)3 na poziomie 10% (2020: 15.5%)
  • Z dniem 27 kwietnia br. rozpoczął się program odkupu akcji o wartości 1 mld EUR; na koniec III kwartału zostały wykupione akcje o wartości 557 mln EUR
  • Jako pierwsza firma w branży farb i specjalistycznych powłok producent zobowiązał się zredukować emisję dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku w całym łańcuchu dostaw, co będzie weryfikowane przez Science Based Targets

* Dane porównawcze za 2019 rok podano, aby umożliwić prawidłowe porównanie danych z uwagi na wpływ COVID-19 na wyniki w 2020 roku.

 

Komentarz Thierry Vanlanckera, CEO AkzoNobel:

„Zgodnie z naszymi przewidywaniami w trzecim kwartale bardzo wysokie koszty surowców oraz problem z realizacją dostaw miały znaczący wpływ na naszą działalność biznesową. Pomimo tych trudności udało nam się osiągnąć 6-proc. wzrost przychodów.

Jestem bardzo dumny z tego, że nasz zespół koncentruje się na efektywnych działaniach w temacie cen, czego efektem jest 10-procentowy wzrost. Dzięki takiej postawie mamy ogromną szansę na to, aby nasze działania cenowe zrównoważyły inflację surowców do końca roku.

Jak już wspominaliśmy, powyższe trudności będą miały miejsce również w 2022 r. Jednak opracowaliśmy dobry plan realizacji naszych celów w ramach strategii Grow & Deliver i jesteśmy przekonani, że zrealizujemy cel EBITDA na poziomie 2 mld EUR do 2023 r.”

Q3 2020

2,276

Q3 2021

2,410

Δ%

6%

Δ% CC^1

6%

Q3 2020

326

Q3 2021

226

Δ%

(31%)

Δ% CC^1
Q3 2020

353

Q3 2021

241

Δ%

(32%)

Δ% CC^1
Q3 2020

15.5%

Q3 2021

10.0%

Δ%
Δ% CC^1

Ważne wydarzenia

Inspirujący Błękit (ang. Bright Skies) ogłoszony Kolorem Roku 2022

Lekki, jasny odcień błękitu został ogłoszony przez AkzoNobel Kolorem Roku 2022. Bogata kolekcja kolorów zainspiruje projektantów w branży farb i powłok dla lotnictwa, motoryzacji oraz sprzętu elektronicznego. Z badań przeprowadzonych przez producenta wynika, że ludzie najbardziej potrzebują przestrzeni oraz świeżego powietrza. Ta potrzeba znajduje swoje odzwierciedlenie w Inspirującym Błękicie (Bright Skies) – niezwykle wszechstronnym odcieniu, który zaprezentowany został również w kolekcji powłok ColorSurfaces.

Kolejna odsłona “Let’s Colour”

Niesamowita kolejka linowa Pão de Açúcar w Rio de Janeiro w Brazylii, która wwozi zwiedzających na szczyt Sugarloaf Mountain, została wybrana na miejsce kolejnego projektu “Let’s Colour”. Artysta Bruno Big wykonał kolorowe grafiki roślin i zwierząt na trzech stacjach, wykorzystując 540 litrów farby Coral. Projekty miały na celu pokazać niesamowitą bioróżnorodność krajobrazu oraz zwiększyć świadomość ekologiczną.

SBTi potwierdził cel AkzoNobel dot. redukcji dwutlenku węgla

Science Based Targets (SBTi) oficjalnie potwierdziło zaangażowanie AkzoNobel w wyznaczanie celów zrównoważonego rozwoju jako pierwszej firmy z branży producentów farby i specjalistycznych powłok. Producent zmienił cel redukcji emisji dwutlenku węgla w całej działalności biznesowej – zwiększył go do 50% do 2030 r. (punkt odniesienia 2018).

Przedłużenie współpracy z Mercedes-Benz w Chinach i Indonezji

AkzoNobel przedłużył umowę partnerską z Mercedes-Benz o kolejne cztery lata, a to oznacza, że firma jest nadal rekomendowanym dostawcą produktów i usług do renowacji pojazdów w Chinach oraz preferowanym partnerem w Indonezji. Transakcja została potwierdzona po przeprowadzeniu testów i analiz asortymentu produktów i usług oferowanych przez Sikkens – markę premium AkzoNobel.

Cztery startupy z Chin wygrały w projekcie Paint the Future i mają możliwość dalszej współpracy z AkzoNobel

Ogłoszenie wyników niedawnej edycji Paint the Future zostało zaprezentowane na dwudniowym wydarzeniu, w którym wzięło udział 17 finalistów z całego świata. Cztery startupy, które wygrały w tej edycji, zostały zaproszone do dalszej współpracy i razem z ekspertami AkzoNobel będą dalej pracować nad swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami.

Dział Elektroniki Użytkowej (Consumer Electronics business) został nagrodzony przez Dell Technologies

Firma Dell nagrodziła dział elektroniki użytkowej AkzoNobel za pomoc w przejściu od technologii rozpuszczalnikowej do wodnej. Producent dostarcza Dell trwałe, bezbarwne oraz wodne powłoki bazowe, które wykorzystane są do pokrycia podłoży plastikowych i metalowych stosowanych w urządzeniach marki. Najnowocześniejsza formuła o niskiej zawartości LZO jest idealną ekologiczną alternatywą.

 

Perspektywy:

AkzoNobel dąży do osiągnięcia wysokiej pozycji na odpowiednich dla swoich biznesów rynkach. Wyniki są różne w zależności od regionu i segmentu. Oczekuje się, że do połowy 2022 r. utrzyma się znaczna inflacja kosztów surowców i ograniczenia w sprzedaży. Zarządzanie marżą i dyscyplina kosztowa zapewni uzyskanie średniej rocznej wartości zwrotu ze sprzedaży o 50 punktów bazowych w latach 2021-2023. Firma jest pewna osiągnięcia 2 miliardów euro EBITDA do 2023 roku, zgodnie ze strategią Grow & Deliver. AkzoNobel dąży do osiągnięcia wskaźnika dźwigni finansowej na poziomie 1-2 razy dług netto/EBITDA i zobowiązuje się do utrzymania silnego ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym.


Raport z wynikami trzeciego kwartału 2021 jest dostępny na https://akzo.no/Q32021-results

1 Obliczenia przy zastosowaniu stałych kursów walut (Constant Currencies – CC) pomijają wpływ zmian kursów walut. 

2 Skorygowany zysk operacyjny = zysk operacyjny bez zidentyfikowanych pozycji

3 ROS jest to skorygowany zysk operacyjny wyrażony jako procent przychodów; ROS po wyłączeniu kosztów niealokowanych był wykazywany w związku ze strategią „Winning together: 15% do 2020 r., ale nie jest już podawany


 

About AkzoNobel

Już od ponad 200 lat odkrywamy świat nieograniczonych możliwości, ożywiania kolorem różnorodnych powierzchni. Jesteśmy ekspertami w produkowaniu farb i powłok, możliwe, że jeden z naszych produktów znajduje się zaledwie kilka metrów od Ciebie. Nasze portfolio zawiera światowej klasy marki, takie jak Dulux, International, Sikkens i Interpon, które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Prowadzimy działalność w ponad 150 krajach i stawiamy sobie za cel osiągnięcie pozycji światowego lidera w naszej branży. Właśnie tego możesz oczekiwać od będącego liderem zrównoważonego rozwoju producenta farb, który od ponad dwóch stuleci kreuje przyszłość. Więcej na stronie www.akzonobel.com

Więcej informacji

Marcin Kłódkiewicz, Communication Manager Poland & Baltics

Fetching the data, please wait...